Den varma junivinden blåser över det stora hygget i Vedby strövområde i utkanten av Klippan. Här och var sticker två decimeter långa gröna plantor av björk upp ur jorden. Trots den stekande solen ser de ut att må prima. På en yta av cirka två hektar mark bedrivs skogsforskning på denna plats och det är björken som är huvudpersonen. I en tid när granen inte mår så bra i Skåne på grund av ett allt varmare och blötare klimat, är det viktigt att ta reda på vad skogarna ska fyllas med istället.
-Björken är ett snabbväxande träd och växer till och med snabbare än granen. Vi vill se om björken skulle kunna bli ett alternativ. Björk skulle kunna användas till konstruktionsvirke och för uppvärmning, menar Emma Sandell Festin, skogsområdesförvaltare samt ansvarig för skogsforskning hos oss.
Hon blickar nöjt ut över björkplanteringen som är uppdelad i tre olika försök. Den första testet på 600 plantor handlar om att hitta en optimal höjd på björk medan det andra försöket på 400 plantor ska ta reda på om björken blir mer motståndskraftig med insektsavföring som näring. Det tredje testet på 1500 plantor har syftet att analysera tillväxten. Med hjälp av ett skjutmått och talmått kommer plantornas höjd och diameter att mätas allt eftersom de växer.
Det är Statens lantbruksuniversitet samt Skogsforsk som tillsammans med oss som markvärd som står bakom denna forskning. Björken har hamnat i ropet och beforskas allt mer i Sverige, bland annat i projektet Trees for me, där vi på stiftelsen också ingår.
-Vi har pågående forskning kring björk i Ishult samt i Fulltofta, Vedema och Bockeboda strövområden.
Hygget i just Vedby ser onekligen stort ut. En anledning till att just detta område valdes berodde på att det varit stormskadat. Därtill är området, med långa rader av planterad gran, känt för sina problem med rotröta.
Hur kommer skogen att se ut här om tio år tror du?
-Det kommer att vara en blandning av björk, tall och bok med inslag av olika sorters exotiska träd som till exempel douglasgran.

